Yetkilendirilmiş Yükümlü Bilgilendirme Semineri

Bakanlığımız Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğünce    ‘Yetkilendirilmiş Yükümlü Sistemi Bilgilendirme Semineri düzenlenmiştir.

EBSO Meclis Salonunda Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen seminerde; Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürü H. Hasan Murat ÖZSOY, Ticaretin Kolaylaştırılması Daire Başkanı Jale ARSLAN yetkilendirilmiş yükümlü ve onaylanmış kişi sistemi ile başvuru süreçlerine ilişkin bilgi verdi.

Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürü Hasan Murat Özsoy konuşmasında   "Bir ülkede güvenli kabul edilen ticaret erbabı diğer ülkede de güvenli kabul edilmektedir. 23 Kasım 2016 tarihinde onaylanmış kişi belgesinde bir düzenleme yaptık. Bu düzenleme ile bu belgenin kaldırıldığı yönünde bir algı var. A,B,C diye üç tane onaylanmış statü belgesi vardı. A ve B kaldırıldı. C belgesinin ise statüsünü genişlettik. Onaylanmış statü belgeleri 15 Ağustos 2017 tarihinden itibaren onaylanmış kişi statü belgeleri sınıf ayrımı olmaksızın tek tip belge olarak düzenlenecektir."  belirtti.

Toplantının açılışında konuşan Bölge Müdürümüz Nihat KINIK, Yetkilendirilmiş Yükümlü Sisteminin Bakanlığımızın “En Kolay ve En Güvenli Ticaret” vizyonu doğrultusunda ülkemizdeki iş yapma ortamını iyileştirmek, bu çerçevede dış ticaret işlemlerinde prosedürlerin, zaman ve maliyetlerin azaltılmasına yönelik çalışmalarından biri olduğunu ve Yetkilendirilmiş Yükümlü Sisteminin gümrük işlemleri bakımından devrim niteliğinde olduğunu vurgulayarak, Bakanlığımız heyetine ve ev sahipliğinden dolayı EBSO’ ya teşekkürlerini sunmuştur.