Ege Bölge Müdürlüğü

DENİZLİ GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU

DENİZLİ GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU
 
Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı ile Bakanlığımızı temsilen Bölge Müdürlüğümüz arasında yapılan 25/02/2013 günlü protokole göre yapımı tamamlanan Pamukkale Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı Denizli Gümrük Müdürlüğü yeni hizmet binası ve tesisleri 27 Mayıs 2015 Çarşamba günü yapılan açılış töreni ile hizmet vermeye başlamıştır.
 
Açılış törenine; Ekonomi Bakanımız Nihat ZEYBEKCİ, Denizli Valisi Şükrü KOCATEPE, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman ZOLAN, Pamukkale Üniversitesi Rektöre Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI, Honaz Kaymakamı Turgut GÜLEN, Pamukkale Kaymakamı Veysel BEYRU, İl Emniyet Müdürü Hüseyin NAMAL, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Mürşit KUYUMCU, Honaz Belediye Başkanı Turgut DEVECİOĞLU,  Bakanlığımızı temsilen Hukuk Müşaviri Suavi ÖNAL, Gümrükler Muhafaza Genel Müdür Yardımcısı Murat YAMAN, Gümrükler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Önder GÖÇMEN, Eğitim Daire Başkanı Önder UYSAL, Strateji Daire Başkanı Fatih İSLAMOĞLU, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Lütfi KOP ve Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Kaptan KILIÇ, Denizli Ticaret İl Müdür Vekili Abdullah HASYILDIRIM, Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı ve Müdürleri ile Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat KEÇECİ, Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekilleri Ali YAVUZÇEHRE, Derya BALTALI, Denizli OSB Yönetim Kurulu Üyesi Necip FİLİZ ve Denizli OSB Bölge Müdürü Tanju BEŞTAŞ, iş adamları, OSB çalışanları ve gümrük personeli katılmıştır.
 
Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Ali YAVUZÇEHRE, Denizli OSB’nin her yönüyle örnek bir sanayi bölgesi olduğunu, sorunların çözümünde Bakan ZEYBEKCİ’nin yanlarında olduğunu belirterek, teşekkür etti. YAVUZÇEHRE, Gümrük Müdürlüğünün yeni binasının hayırlı olmasını diledi.
 
Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürümüz Kaptan KILIÇ törende yaptığı konuşmada; İnşaata başlandığı andan itibaren bir yıl gibi kısa sürede bu güzel binanın yapıldığını, binanın yapılmasına katkı koyan başta Ekonomi Bakanımız Nihat ZEYBEKCİ ve Bakan Yardımcısı Adnan YILDIRIM, Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir USLU ve Bölge Müdürü Tanju BEŞTAŞ olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etmiş ve Bakanlık politikası olarak gümrük idarelerinin modernizasyonu ile gümrük hizmetlerinin daha etkin yapılmasının hedeflendiğini vurgulamıştır.
 
Ekonomi Bakanımız Nihat ZEYBEKCİ bugüne kadar yetersiz fiziki şartlar ve zor koşullarda hizmet eden gümrük muhafaza çalışanlarına teşekkür ederek yeni binanın hayırlı olmasını diledi. Bakan ZEYBEKCİ şöyle konuştu. “Denizlimize çok güzel bir hizmet için buradayız. Bir zamanlar barakalarda, geçici yerlerde 3 milyar dolarlık ihracat işlemlerini yapan fedakâr gümrük memuru arkadaşlarımıza ve teşkilatımıza, o şartlar altında verdikleri o fedakâr hizmetlerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Denizli İhracatçılar Birliği Başkanlığı yaptığım dönemde kendilerine Denizli ihracatçılar binasını yaptığımızda Gümrük Müdürlüğümüzü de o binaya alarak orada birlikte hizmet vereceğiz diye bir hayalimiz vardı. Denizli ihracatçılar birliği binamızı yaptık ama ihracatçılar birliğimiz hayallerimizden daha fazla büyüdüğü için o binamız şu anda oraya bile küçük gelmeye başladı. Bu bina Organize Sanayi Bölgemizin Denizli ihracatı Denizli sanayisi için yaptığı son derece olumlu son derece başarılı, son derece isabetli kararından dolayı çok teşekkür ediyorum.”
 
Konuşması sırasında Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren işadamlarına ve OSB yöneticilerine seslenerek 2014 senesinde Bakanlar Kurulu Kararıyla Denizli’de kurulması kararlaştırılan Gümrük Bölge Müdürlüğü hizmet binasının da yapımı için söz alan Bakanımız Zeybekci sözlerini şöyle sürdürdü. “2014 yılının 8. ayında önceki Gümrük ve Ticaret Bakanımız çok değerli ağabeyimiz Hayati Yazıcı Bey ile Denizli Gümrük Bölge Müdürlüğü'nün kurulmasına ilişkin Kararname imzalandıktan sonra Bölge Müdürlüğü işimiz, ihtiyacımız tamam dedik. Her şeyi bitirip buraya geldiğimizde gördük ki Bölge Müdürlüğü daha tamam olmamış. Şimdi Organize Başkan Vekilimizle konuştuk ve buradan gümrük teşkilatına da şimdiden müjdesini vereyim. Yan tarafa inşallah bölge müdürlüğüne yetecek kadar bir binayı, organize sanayi bölgesi yönetimimiz yapacaklar.”
 
Ülkemizin bugün ulaştığı ihracat rakamı büyüklüklerine Türkiye’nin çalışkan halkı ve gözü kara işadamları sayesinde ulaşıldığını ifade eden Bakan ZEYBEKCİ; “Türkiye ne kadar ihracat yapar ne kadar az ithalat yaparsa namerdi bırakın merde bile muhtaç olmayacak hızlı adımlar ile yol alır. 12 yılda 36 milyar dolardan 171 milyar dolara geldik. Bu arada Denizlimiz ihracatta 550 milyon dolardan 3 milyar doları aştı. Hep beraber, sizlerin alın teri ve çalışmalarıyla, patronlarımızın risk gördüğü anlarda bile ‘Ya Allah Bismillah’ diyerek bu işe girişmeleriyle, yatırım yapmalarıyla ulaştık bu başarılara. Türkiye bu fedakarlıklar ile bir yere geldi. Hep birlikte fedakarlık yaptık. Bu fedakarlıklar ile bir zamanlar gecelik faize yüzde 7000 veren, topladığımız vergi gelirlerinin yüzde 86’sını faize ödeyen, bir zamanlar 3-5 milyon dolar için İMF kapılarında bekleyen, IMF memurları tarafından ekonomisi yönetilen, Dünya Bankası’ndan Ekonomi Bakanları gönderilen Türkiye hamd olsun bugün Dünya devleti haline geldi. Dünyanın 17. büyük ekonomisi, Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi haline geldi ve 13 yıl boyunca yani 2002 den sonra Türkiye Dünya da ihracatını en hızlı artıran ilk 3 ülkeden birisi olarak büyümesini ortalama her sene yüzde 13.1 artırdı. Artık savaşlar Dünya da silah ile olmuyor, ekonomi ile oluyor. Ekonomi savaşları var. Türkiye bu ekonomi savaşlarında 2015 e kadar birinci devreyi kapattı. Gazi Mustafa Kemal'in kurduğu Cumhuriyet ile o birinci devrede artık Dünya'nın belirlediği kurallarda ekonomi yapan Türkiye artık yeni dönemde belirleyen Türkiye olma kararlığında. İnşallah Türkiye önümüzdeki dönemde bu önümüzdeki 2023 e kadar ki açtığımız bu medeniyet yolunda kuralları belirlenen Türkiye değil, kuralları belirleyen Türkiye olacak. Bunu sizler ile birlikte hep beraber başaracağız.” dedi.
 
Konuşmaların ardından yeni hizmet binasının açılış kurdelesi Ekonomi Bakanımız Nihat ZEYBEKCİ, Denizli Valisi Şükrü KOCATEPE ve diğer protokol üyeleri tarafından kesildi.
 
Açılışı yapılan hizmet binası, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nce yaptırılarak Denizli Gümrük Müdürlüğü teslim edildi. Yeni bina Zemin+2 kat olmak üzere 700 metrekare idari bina ile içerisinde kaçak eşya ambarı ve arşivi de bulunan 1000 metrekarelik depodan oluşmakta.
 
Yeni hizmet binasında ayrıca 4500 metrekarelik ışıklandırması olan ve içerisinde tartı işlemlerinin yapıldığı kantar bulunan tır sahası mevcut olup söz konusu hizmet binasının sanayicilerin yoğun olduğu Organize Sanayi Bölgesinde yapılması sanayicilerin gümrük işlerini daha kısa zamanda tamamlamalarını sağlamayı amaçlıyor. Denizli Gümrük Müdürlüğü,  İhtisas Gümrük İdarelerinden ithal edilmesi zorunlu olan emtia dışında her türlü eşyanın gümrük iş ve işlemlerini yapmaya yetkili olup iş hacminin önemli bir kısmını özellikle tekstil ihracatı oluşturuyor.